Dan odprtih vrat slovenskega gospodarstva za mladino in starše

Pobudnik akcije je Gospodarska zbornica Slovenije, nastala pa je na podlagi informacij podjetij o težavah, s katerimi se kljub visoki brezposelnosti srečujejo pri kadrovanju.

Pobudi sta se kot partnerja pridružila tudi Zavod RS za zaposlovanje (ZRSZ)  in Zavod RS za šolstvo (ZRSŠ). Za enkrat je prijavljenih nekaj več kot 170 podjetij, ki bodo 27. novembra ob 16. uri svoja vrata odprla devetošolcem in njihovim staršem ter jim predstavila delovne procese in pogoje dela v svojem delovnem okolju. Posodobljen seznam najdete na spletni strani Gospodarske zbornice Slovenije (povsem spodaj na strani).

Zakaj Dan odprtih vrat?

Poklicno odločanje mladine na prehodu iz osnovne šole v srednješolsko izobraževanje je težka  naloga za otroke in njihove starše. V Sloveniji v primarnem izobraževanju otroci niso deležni zadostne poklicne vzgoje in karierne orientacije, zato slabo poznajo poklice, še posebej tiste, ki so njihovim očem bolj skriti. Že tradicionalno je odločanje za poklicno izobraževanje oz. naravoslovno tehnične poklice nizko. Zbiranje ustreznih informacij je zato izjemnega pomena. Dan odprtih vrat slovenskega gospodarstva za mladino in starše je ena od aktivnosti, s katero organizatorji želijo mladim in njihovim staršem pomagati pri prvem koraku na njihovi poti k izbiri poklica - zbiranju informacij. 

Zakaj so vključeni tudi starši?

Starši  igrajo pomembno vlogo pri poklicnem odločanju svojih otrok, pogosto pa nimajo dovolj informacij o poklicih, pogojih dela, trgu dela ali pa imajo nepravilne predstave o t.i. tehniških poklicih.

Zakaj se vrata odprejo v popoldanskem času?

Predvsem zato, da bodo lahko starši učence spremljali.

Zakaj vsa podjetja na isti dan?

Organizirati želijo odmevno akcijo, ki bo tudi v javnosti »slišana«, kar bo še dodatno vplivalo na boljše informiranje celotne populacije učencev in staršev.

»Dan odprtih vrat za mladino in starše«

bo v četrtek, 27. novembra 2014 ob 16.00 uri.

Glavni cilji Dneva odprtih vrat so:

  • ponuditi učencem zaključnih razredov osnovnih šol in njihovim staršem več informacij o procesih, naravi in pogojih dela  v realnih delovnih okoljih, v regiji, kjer živijo;
  • razbiti stereotipe o »manj« in »bolj« priljubljenih oz. spoštovanih poklicih;
  • omogočiti mladim in njihovim staršem spoznavanje perspektivnih poklicev, ki jih naše gospodarstvo potrebuje.

Vir: www.gzs.si


Preberite tudi:

Želite biti na tekočem o prostih delovnih mestih, na svoj e-naslov?
Brezplačni E-informator vam to omogoča.