Vsak zaposleni v Republiki Sloveniji, mora po 4. členu Zakona o delonih razmerjih (ZDR-1), do najkasneje 18. v mesecu prejeti plačilo za opravljeno delo. Plačilne liste se lahko med seboj razlikujejo, vendar morajo vse vsebovati naslednje podatke:
- osebne podatke delavca,
- delovno dobo delavca
- plačo in nadomestilo plače,
- povračila stroškov v zvezi z delom
- druge prejemke,
- obračun in plačilu davkov ter prispevkov
- plačilni dan.
Plačilna listina je dokument, katerega mora delodajalec izročiti delavcu v pisni obliki ter mora biti delavcu na razpolago na plačilni dan. Plačilni dan je določen s pogodbo o zaposlitvi, izplačan pa mora biti najkasneje 18 dni po preteku plačilnega obdobja, se pravi najkasneje 18. v mesecu za pretekli mesec. Če je plačilni dan dela prosti dan, se plača izplača najkasneje prvi naslednji delovni dan.
Delavec lahko prejme plačilno listo v prostorih delodajalca ali preko elektronske pošte. Prejeta plačilna listina preko elektronske pošte mora biti zaščitena z geslom.
Na plačilni listini so obvezni podatki kot so podatki o delavcu in delodajalcu, podatki o plači, nadomestilu plače, povračilu stroškov v zvezi z delom, prav tako so obvezni podatki vseh obračunanih davkov in prispevkov ter plačilni dan.
Plača ter vsa povračila stroškov v zvezi z delom in drugi prejemki delavca se izplačujejo preko bančnega računa.
Primer plačilne liste z obrazložitvijo:
Da znate prebrati svojo plačilno listo, ni pomembno samo za to, da vsak mesec dobite ustrezno plačilo, ampak, da preverite ali so ustrezno izplačani vsi dodatki, ki vam pripadajo ter ali so plačani vsi prispevki državi. S tem pa si zagotovite, da ob primeru prekinitve delovnega razmerja lahko uveljavljate nadomestilo pri ZRSZ (v kolikor vam le- ta pripada), dobite ustrezno nadomestilo za bolniško odsotnost ali ustrezno pokojnino ob upokojitvi.
Svojo plačo si lahko preračunate tudi na Optius bruto/neto kalkulatorju.
Pripravil: Vizija računovodstvo d.d