Kako odgovoriti na vprašanje ”Predstavite se ali povejte kaj o sebi”

Razumevanje namena tega vprašanja, priprava scenarija, vključevanje relevantnih informacij ter izogibanje pogostim napakam lahko pripomorejo k ustvarjanju izjemnega prvega vtisa in uspešnemu predstavljanju svojih profesionalnih dosežkov, osebnostnih lastnosti in karierne poti.

Ko stopite v prostor za razgovor, se vam zdi, da je vsako vprašanje kot nova ovira, ki jo morate premagati. Ena izmed najpogostejših uvodnih ovir je vprašanje "Predstavite se" ali "Povejte kaj o sebi".

Na prvi pogled se zdi preprosto, toda kako v nekaj stavkih zajeti svoje profesionalne dosežke, osebnostne lastnosti in karierne ambicije, ne da bi se izgubili v morju podrobnosti? Ta članek vam bo ponudil strukturiran pristop, s katerim boste naredili izjemen prvi vtis.

Zakaj intervjuvalci sploh zastavljajo to vprašanje?

Razumevanje namena za vprašanjem "Povejte kaj o sebi" lahko pomembno vpliva na način, kako nanj odgovorite. Intervjuvalci tega vprašanja pogosto ne postavljajo zato, ker bi želeli izvedeti več o vaših osebnih zanimanjih ali hobijih, temveč predvsem zato, ker iščejo uvid v vaše profesionalne sposobnosti, delovne izkušnje in vaše mnenje o tem, zakaj ste primerni za delovno mesto.

To je njihov način, kako hitro oceniti vaše razumevanje vloge, za katero se prijavljate, ter kako vaše pretekle izkušnje in cilji sovpadajo s potrebami podjetja. Z drugimi besedami, želijo videti, kako dobro se lahko predstavite v profesionalnem kontekstu, kako svoje pretekle izkušnje povezujete s prihodnjimi cilji ter kako lahko vse omenjeno prispeva k uspehu njihovega podjetja.

Hkrati pa vam s tem vprašanjem pomagajo prebiti led in ustvariti bolj sproščeno vzdušje. Ta tehnika začetnega kramljanja je še posebej priljubljena pri intervjuvalcih z manj izkušnjami, ki želijo s kandidatom vzpostaviti prijeten in neprisiljen odnos. S tem preprostim vprašanjem se namreč odpira prostor za dialog, ki obema stranema omogoča, da se umirita in se lažje osredotočita na bistvo pogovora.

Kako torej odgovoriti?

Ključ do uspešnega odgovora ni v podajanju dolgega življenjepisa ali naštevanju osebnih dosežkov, ampak v strnjeni, premišljeni predstavitvi vaših izkušenj, veščin in ambicij, ki so relevantne za položaj, za katerega se potegujete.

Začnite z razumevanjem, kaj intervjuvalec želi slišati. Ne išče namreč vaše življenjske zgodbe, temveč želi izvedeti predvsem, kako se vaše izkušnje ujemajo s potrebami podjetja.

Pri pripravi odgovora na vprašanje "Povejte kaj o sebi" sledite nekaj osnovnim smernicam, ki vam bodo pomagale oblikovati prepričljivo predstavitev:

Priprava scenarija

Preden začnete oblikovati svoj odgovor, temeljito preglejte in analizirajte opis delovnega mesta, na katerega se prijavljate. To poglobljeno razumevanje zahtev in pričakovanj vam bo pomagalo pri prilagajanju vaše predstavitve. 

Ta korak je ključen, saj vam omogoča, da svoje veščine, izkušnje in karierno vizijo uskladite z iskanim profilom kandidata, hkrati pa tudi z dolgoročnimi cilji in vrednotami podjetja.

Vključevanje relevantnih informacij

Osredotočite se na informacije, ki imajo neposreden pomen za mesto, na katerega se prijavljate. Pozabite na vključevanje podatkov, ki za razpisano delovno mesto niso relevantni. Vsebina odgovora naj bo izbrana premišljeno, da podkrepi vašo ustreznost za položaj.

Odgovor razdelite na tri (povezane) dele – preteklost, sedanjost in prihodnost. Tako boste lahko svoje informacije predstavili logično in povezano. V nadaljevanju so opisani ključni elementi, ki jih je treba vključiti v vsak segment odgovora:

1. Trenutni položaj na karierni poti (sedanjost)

Začnite s kratkim opisom svojega trenutnega delovnega mesta. Opišite svojo vlogo, glavne odgovornosti in izpostavite kakšen izjemen dosežek. To vam bo služilo kot izhodišče za povezavo z zahtevami in pričakovanji položaja, za katerega se potegujete.

2. Dosedanji dosežki (preteklost)

Nadaljujte z gladkim prehodom na svoje pretekle delovne izkušnje. Osredotočite se na tiste dosežke in veščine, ki so najbolj relevantni za delovno mesto, ki ga želite zasedati. 

Ta del je ključen, saj poudarja vaše pretekle uspehe in pojasni, kako so ti relevantni za vlogo, o kateri trenutno razpravljate.

3. Ambicije in pričakovanja (prihodnost)

Za konec spregovorite o svojem videnju prihodnosti ter povezanostjo s potencialno ekipo in prispevku k uspehu podjetja. Vaše ambicije in načrti za prihodnost naj odražajo vašo predanost in željo po rasti znotraj podjetja.

Ta način priprave odgovora vam omogoča, da ste prožni in se prilagodite glede na specifike delovnega mesta. Če je vaša kariera na prelomnici in želite poudariti izkušnje, ki so neposredno povezane z novimi izzivi, se lahko osredotočite predvsem na preteklost in kako vas je ta usposobila za doseganje prihodnjih ciljev.

Ključno je, da svoje odgovore prilagodite glede na situacijo ter da pri predstavitvi ostanete iskreni in samozavestni.

Vaja dela mojstra

Vaša predstavitev bo najbolj suverena, če jo boste večkrat vadili na glas, najbolje v prisotnosti nekoga, ki vam lahko da konstruktivno povratno informacijo. 

Tovrstna priprava pomaga pri uravnavanju tona, tempa govora in pri izboljšanju splošne suverenosti nastopa.

Poleg tega vaja spodbuja tudi vašo sposobnost prilagajanja in fleksibilnosti med samim razgovorom. Če boste dobro poznali vsebino svoje predstavitve, boste lažje navigirali skozi morebitna nepričakovana vprašanja ali spremembe teme, ne da bi izgubili rdečo nit ali samozavest.

zenska caka na razgovor

Pogoste napake pri odgovarjanju na vprašanja o sebi

Pri spopadanju z zelo pogostim uvodnim vprašanjem "Povejte kaj o sebi" je pomembno, da se izognete nekaterim pastem, ki lahko vaš odgovor hitro spremenijo iz prednosti v slabost.

Oglejmo si nekatere od teh napak in kako jih preprečiti:

Dolg monolog

Ena izmed pogostih zmot je dojemanje tega vprašanja kot priložnost za dolg, osebni monolog. Vendar pa intervjuvalci v resnici pričakujejo kratek, jedrnat povzetek vaše profesionalne poti. Povedati morate dovolj, da ujamete bistvo svoje kariere, ne da bi intervjuvalca obremenili z nepotrebnimi podrobnostmi.

In kakšna je optimalna dolžina vašega odgovora? Najbolje je, da se osredotočite na 1–2 minuti. Pri daljših odgovorih obstaja nevarnost, da izgubite pozornost sogovornika.

Za ohranjanje zanimanja in dinamičnosti uporabite pozitiven in energičen ton. Ne pozabite, da je povprečna pozornost sogovornika kratka. Kot omenjeno zgoraj, pred razgovorom pripravljeno vadite na glas, pri tem pa tudi izmerite čas, ki ga porabite za odgovor.

Osredotočanje na negativne izkušnje

Ko delite svojo profesionalno zgodbo, bodite pozorni na izbor izkušenj, o katerih govorite. Izogibajte se osredotočanju na negativne dogodke in se ne spuščajte v kritiziranje nekdanjih sodelavcev ali nadrejenih.

Pri odgovoru raje vzdržujte pozitiven ton in se osredotočite na prihodnje cilje. Poudarite uspešne dele svoje kariere in izrazite navdušenje nad vlogo, za katero se potegujete, ter predstavite, kako se vaše veščine in izkušnje skladajo s potrebami podjetja. 

Neprilagojen odgovor za podjetje

Zanemarjanje prilagajanja odgovora značilnostim ciljnega podjetja je pogosta napaka, ki jo naredijo številni kandidati. Vaš odgovor mora odražati, da ne le razumete, kaj podjetje išče, ampak tudi verjamete, da ste prav vi idealen kandidat za to specifično mesto in okolje. 

Zato vam toplo svetujemo, da v svojem odgovoru neposredno poveste, zakaj zaposlitev pri tem podjetju vidite kot logično nadaljevanje svoje kariere. Poudarite usklajenost svojih sposobnosti, preteklih izkušenj in kariernih ambicij z delovnim mestom, ki ga želite pridobiti, in razložite, na kakšen način boste s svojim delom pripomogli k uspehu in napredku podjetja. To bo jasno izkazalo vašo predanost in željo po uspešnem dolgoročnem sodelovanju.

Vključevanje nepotrebnih osebnih podrobnosti

Čeprav lahko vključevanje določenih osebnih podrobnosti vaši predstavitvi doda pridih človečnosti, pa je izrednega pomena, da ohranjate ravnovesje in se izogibate prekomernemu deljenju osebnih informacij. 

Vaš fokus naj bo usmerjen na tiste elemente vaše osebnosti in izkušenj, ki jasno poudarjajo, kako dobro se ujemate z delovnim mestom, za katerega se potegujete. 

S tem pristopom ne boste le posredovali relevantnih informacij, ampak se boste učinkovito predstavili kot profesionalni kandidat, katerega veščine in vrednote so usklajene z zahtevami in kulturo podjetja.

Zaključek

"Predstavite se" ali "Povejte kaj o sebi" ni le vprašanje, ampak priložnost. Je vaša možnost, da pokažete, kako edinstveno se vaše izkušnje, veščine in cilji prepletajo z vizijo podjetja. Z jasnim, strukturiranim odgovorom, ki poudari vaše ključne dosežke in prihodnje ambicije, boste lahko zapustili trajen vtis na svojega sogovornika.

Ne pozabite, da je vsak razgovor priložnost za osebno in profesionalno rast, ne glede na končni rezultat. Ko boste naslednjič soočeni z vprašanjem "Povejte kaj o sebi", ne boste imeli samo pripravljenega odličnega odgovora, ampak boste znali tudi prepričljivo predstaviti, da ste prava oseba za delovno mesto.

Priprava: Optius.com 

Želite biti na tekočem o prostih delovnih mestih, na svoj e-naslov?
Brezplačni E-informator vam to omogoča.