Na jesenskem srečanju Optius HR kluba, ki je včeraj potekalo v okviru HRM festivala, smo se tokrat posvetili raznolikosti (Diversity) na delovnem mestu in se tako osredotočili na ključne izzive ter priložnosti, ki jih to področje prinaša. Bekira Hasanagić, direktorica sektorja za razvoj kadrov, in Alen Hliš, vodja HR iz podjetja BTC, sta nam ponudila poglobljen in konkreten vpogled v njihove strateške pristope spodbujanja vključujoče kulture in enakih priložnosti tudi za novo zaposlene iz oddaljene dežele, kot je npr. Indija.
Podjetje BTC, d.d., ki se je iz Javnih skladišč v 70. letih razvilo v sodobno »Mesto v mestu«, danes zaposluje ljudi iz različnih kulturnih in narodnostnih okolij. Posebnost njihovega kadrovskega pristopa je vključevanje zaposlenih, tudi iz tretjih držav, pri čemer igra pomembno vlogo danes zaposlovanje tujcev, predvsem iz Indije, Nepala in afriških držav. Z ustreznim upravljanjem raznolikosti je podjetje BTC ne le povečalo zadovoljstvo zaposlenih, temveč tudi spodbudilo inovacije ter izboljšalo poslovno uspešnost, kar je postalo ključni element njihove trajnostne rasti.
Hliš je predstavil ključne demografske podatke podjetja: skoraj 70 % zaposlenih deluje v logističnem centru, največji poslovni enoti podjetja, 61 % vseh zaposlenih je Slovencev, 39 % tujcev, povprečna starost zaposlenih 38 let, podjetje zaposluje tudi 2 % invalidov. Poudaril je, da bodo svetovne demografske in klimatske spremembe v prihodnje močno vplivale na globalne migracijske tokove in strukturo delovne sile. Predvideva se znatno zmanjšanje prebivalstva v Evropi zaradi upada rodnosti in staranja, po drugi strani pa povečanje svetovnega prebivalstva, predvsem v državah v razvoju, kar bo vplivalo na kadrovsko politiko podjetij po vsem svetu, kot tudi v Sloveniji.
Hasanagić je delila izkušnje o izzivih in priložnostih, ki jih prinaša zaposlovanje delavcev iz različnih kulturnih okolij. Povedala je, da BTC d.d. danes zaposluje 220 delavcev iz 38 različnih držav, kar predstavlja kompleksno nalogo vključevanja in prilagajanja delovnih procesov. Prilagodili so interne procese, vključno s prevodi dokumentov in zagotavljanjem ustrezne zdravstvene oskrbe. Povedala sta, da zaposlovanje delovne sile iz npr. Indije in drugih tujih držav zahteva specifične prilagoditve, kot so npr. jezikovno usposabljanje za osnovno uporabo slovenskega jezika, priprave na delo v kulturno ter podnebno drugačnem okolju, kot je mrzla zima v Sloveniji.
Prehod na bolj raznoliko delovno silo ni bil brez izzivov, je povedal Hliš. Na začetku so se soočili s padcem produktivnosti, več poškodbami na delovnem mestu ter v nekaterih primerih z nesprejemanjem med sodelavci. V odgovor na te izzive so v BTC uvedli več ukrepov, vključno z vzpostavitvijo delovne skupine za podporo tujim delavcem pri prilagajanju na novo okolje, povečali izobraževanje o varnosti pri delu, organizirali osnovno usposabljanje v državah izvora delavcev. Prav tako so prilagodili postopke uvajanja, ki tujim delavcem omogočajo postopno vključevanje v novo okolje in podjetje.
Ti ukrepi so v BTC pripomogli k rasti produktivnosti nad ravnjo v časih pred zaposlovanjem tujcev iz 3. držav in in skrajšanju časa za doseganje delovnih standardov. Še pomembneje pa je, da je podjetju uspelo ustvariti vključujoče in povezano delovno okolje, kjer zaposleni danes aktivno sodelujejo v skupinskih dejavnostih, delavnicah in skupinskih dogodkih. Raznolikost je postala njihov osrednji dejavnik pri oblikovanju inovativnega, konkurenčnega in odpornega podjetja, ki stremi k dolgoročni uspešnosti.
Zaključek srečanja je bil vsem prisotnim enoten in sicer, da raznolikost ni zgolj izziv, temveč priložnost za ustvarjanje dinamičnih, prožnih in uspešnih organizacij, ki so bolje pripravljene na soočanje s kompleksnimi globalnimi spremembami. BTC d.d. je s svojim inovativnim pristopom k zaposlovanju tujcev tako primer dobre prakse, ki kaže, kako lahko raznolikost ekip postane gonilna sila trajnostne rasti in konkurenčnosti na trgu.
Foto utrinki: