PREVENTIVA IN ZAŠČITA
Dr. Emil Pal svetuje, da za zaščito lahko največ naredimo sami z odgovornim ravnanjem in samozaščito in sicer:
- Kašljamo in kihamo v papirnate robčke, katere odvržemo v smeti in je boljše od kihanja v rokav. Najbolj pomembno je odgovorno in samozaščitno delovanje.
- Če se vračate s poti iz tujine, se posvetujte s svojim delodajalcem in ostanite v samoizolaciji vsaj 14 dni. Izvajajte preventivne ukrepe in se izogibajte stikom z drugimi ljudmi.
- Ne hodite na kakršnakoli potovanja, zasebna ali službena.
- In nenazadnje, ne obiskujte ambulant in zdravstvenih domov nenapovedani.
- Poleg tega imejte zdrav življenjski slog, veliko gibanja v naravi in samozaščitno ravnanje.
V kolikor zbolimo, ne obiskujemo zdravnika, ampak se obrnemo na eno izmed 16 zbirnih točk ali na dežurnega zdravnika, ki bi svetoval o nadaljnjih ukrepih. Do zbirne točke pridemo z avtomobilom in ne javnim prevozom. Zelo pomembno je, da se vedemo samozaščitno, saj prihaja do veliko sekundarnih in terciarnih okužb. Še posebej moramo biti pozorni na zaščito ranljive populacije, oseb s kroničnimi boleznimi, starejše, rakave bolnike ipd. Doma ostajamo tudi z blagimi simptomi.
Dr. Emil Pal priporoča tudi uvedbo karanten in dela od doma, da se izognemo kolapsom delovnih organizacij, predvsem pa tudi samih zdravstvenih ustanov.
Vir slike: Urad Vlade RS za komuniciranje
Vabimo vas k poslušanju celotne radijske oddaje na povezavi: http://avdio.ognjisce.si/share/positiva_2020_03_12.mp3
Nekaj dodatnih informacij kako ravnati preventivno in ob okužbi:
- Kako ravnati preventivno in ob morebitni okužbi in informacije o virusu: https://www.nijz.si/sl/koronavirus-pogosta-vprasanja-in-odgovori
- Potek testiranja: https://www.gov.si/assets/vlada/Koronavirus-zbirno-infografike-vlada/DELO-LABORATORIJEV-OB-TESTIRANJU-NA-SARS-CoV-2_k.jpg
Pripravila: Sanda Jerman, optius.com