Novosti glede beleženja delovnega časa

Z novelo ZEPDSV-B se ukinja obvezno beleženje odmora za malico, omogoča mesečno vodenje posebnih ur, uvaja obveščanje delavcev po e-pošti in omogoča fleksibilno lokacijo vodenja evidence.

Z dnem 23. aprila 2025 bo začela veljati novela ZEPDSV-B, ki v praksi pomeni precejšnje poenostavitve in jasnejša pravila glede beleženja delovnega časa. Novosti so plod dialoga z delodajalskimi organizacijami, ki so prejšnjo zakonodajo označile za neživljenjsko in administrativno preobremenjujočo. Tukaj je povzetek najpomembnejših sprememb, ki vplivajo tako na delodajalce kot delavce.

1. Kdo je zavezan k vodenju evidence?

  • Delavci v klasičnem delovnem razmerju ostajajo vključeni.
  • Civilnopravni izvajalci (študenti, upokojenci, pogodbeniki, izvajalci začasnega dela ipd.) – pod pogojem, da:
    • se zanje uporabljajo določbe delovnopravne zakonodaje glede delovnega časa, odmorov in počitkov ali
    • delo opravljajo osebno in so vključeni v delovni proces delodajalca.
  • Osebe na usposabljanju in prostovoljci ostajajo zajeti v obveznosti vodenja evidence.
  • Poslovodne osebe (npr. direktorji, predsedniki društev, vodstva zavodov) so iz evidence izključene – ne glede na obliko pogodbenega razmerja.

2. Kaj se (ne) beleži?

  • Iz evidence je izločena obveznost beleženja odmora za malico – razbremenitev za delodajalce, saj se ta podatek več ne vpisuje.
  • Podatki o opravljenih urah v posebnih pogojih dela (npr. nočno, izmensko, praznično delo) ter tekoči seštevki ur se lahko zdaj vpisujejo mesečno, ne več dnevno.
  • Ostali podatki (npr. prihod in odhod, redne ure) se še naprej beležijo dnevno.

3. Obveščanje delavcev – tudi po e-pošti

Z novelo se uvaja možnost, da se mesečno obvestilo delavcu o evidenci delovnega časa pošlje tudi na zasebni elektronski naslov – če se o tem vnaprej dogovorita delavec in delodajalec. Priporočljivo je, da je dogovor zapisan (npr. v pogodbi o zaposlitvi, posebnem soglasju ali elektronskem dopisu).

4. Kje se vodi in hrani evidenca?

Delodajalec lahko po novem sam izbere, ali bo evidenco vodil na sedežu podjetja ali na kraju opravljanja dela – kar je posebej dobrodošlo za terenske in mobilne ekipe.


Kaj to pomeni za delodajalce?

Spremembe so usmerjene predvsem v zmanjšanje administrativnih bremen in večjo fleksibilnost. A pozor – evidence ostajajo obvezne. Čeprav so nekatere zahteve omiljene, je ustrezno vodenje evidence še vedno ključno za zakonitost poslovanja in preprečevanje morebitnih kršitev.

Pripravil: Optius.com