Headhunting je privzeta tujka, ki v prevodu pomeni lov na glave, oz. lov na talente. Je oblika rekrutiranja, ki jo v Sloveniji poznamo dobrih 30 let, v svetu pa ima precej daljšo zgodovino. V preteklosti se je headhunting uporabljal predvsem za iskanje vodstvenih kadrov, danes pa se uporablja tudi za srednji in nižji vodstveni kader ter za deficitarne poklice. S headhuntingom se ukvarjajo predvsem kadrovske agencije, obstajajo pa tudi agencije, ki se ukvarjajo izključno le s headhuntingom.
Največkrat se podjetja odločijo za headhunting, ko sami ne najdejo ustreznega kandidata oz. ko želenega kandidata z oglasom ne morejo pridobiti in tudi, ko v svoje podjetje želijo privabiti točno določeno osebo s specifičnimi znanji in izkušnjami, a do nje zaradi različnih razlogov sami ne morejo oz ne želijo pristopiti.
Podjetja, ki najamejo storitve headhuntinga, pogosto iščejo strokovnjake in vodilne zaposlene, s točno določenimi izkušnjami in edinstvenim znanjem, ki pa največkrat niso aktivni iskalci zaposlitve in o menjavi delovnega mesta ne razmišljajo aktivno. Prav tako se poslužujejo headhuntinga kadar delovnega mesta ne želijo objaviti na trgu dela, ker je zaupno ali kadar se na delovno mesto ni odzval primeren kandidat.
Kako poteka headhunting?
Dober headhunter ima široko mrežo potencialnih kandidatov oz kontaktov oseb, ki so odprte za novo karierno priložnost in to bazo kontaktov konstantno dopolnjuje. Primeren kader išče s pomočjo interneta, družbenih omrežij, preko telefona ter osebno. Headhunter se lahko poveže tudi z agencijami iz tujine in na tak način širi svojo bazo potencialno zanimivih kandidatov.
Headhunter podrobno razišče trg, naredi seznam potencialnih podjetij, iz katerih bi želeli pridobiti kandidate ter potencialne ciljne skupine kandidatov, ki imajo ustrezne izkušnje. Skupaj z naročnikom podrobno definira pričakovanja glede kandidatov, da je izbira potencialnih kandidatov čim bolj ustrezna. Končno izbiro kandidata pa sprejme naročnik. Z etičnega vidika se headhunterji izogibajo nagovarjanju stanovskih kolegov oz. potencialnih kandidatov direktno iz konkurenčnih podjetij in pa kandidatom, ki so jih pred časom (oz. pred leti) že nagovarjali za določeno podjetje.
Kakšne so prednosti headhuntinga?
Prednost headhuntinga je diskretnost, ki je za podjetje še posebej pomembna, ko se sooča z izzivi zamenjave obstoječih kadrov oz. ko podjetje ne želi, da bi zaposleni izvedeli, da iščejo novo osebo – večinoma iz razloga, ko so nezadovoljni z določeno trenutno zaposleno osebo.
Celoten proces headhuntinga se v večini primerov opravi brez objave oglasov, potihoma, v začetni fazi pa headhunter pogosto tudi ne razkrije naročnika.
Headhunting morajo izvajati strokovnjaki, ki so vešči iskanja, raziskovanja in selekcije. Pomembno je, da je delo zaradi občutljivih podatkov, opravljeno profesionalno, diskretno, objektivno in etično.
Vas zanima storitev headhuntinga? Pišite nam na info@optius.com.